czwartek, 23 stycznia 2014

Listy do Koryntian (wstęp)

Korynt — miasto kontrastów
Korynt ze względu na swoje położenie geograficzne (u zwężenia Półwyspu Peloponeskiego w południowej Grecji) spełniał ważną funkcję strategiczną i handlową. Kontrolował ruch między Italią a rzymską prowincją zwaną Azją Prokonsularną, dysponując aż dwoma portami morskimi: pierwszy, bardziej znany, to Kenchry (8 km na wschód), a drugi to Lechaeum (2 km na północ). Transport między portami i miastem ułatwiała brukowana droga zbudowana już w VI w. p.n.e.

poniedziałek, 20 stycznia 2014

Refleksje z pielgrzymiego szlaku (o abp. St. Szymeckim). Ziemia Święta 2000

W dniach od 15 do 22 marca Roku Jubileuszowego A.D. 2000 odbyła się Narodowa Pielgrzymka Polaków do Ziemi Świętej. Uczestniczyło w niej ok. 700 rodaków z Polski i zza granicy, podzielonych na kilkanaście mniejszych grup. Jedną z nich, tzw. grupę VIII, stanowili pielgrzymi z trzech rejonów Polski: 9 osób z Diecezji Sandomierskiej, 18 osób z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej (w tym 3 księży) oraz 17 osób z Archidiecezji Białostockiej. Łącznie 44 osoby. Grupie białostockiej, w której było aż 12 kapłanów, przewodził ks. Arcybiskup Stanisław Szymecki, ówczesny ordynariusz Archidiecezji.

niedziela, 19 stycznia 2014

Jonaszowe dylematy. Refleksje na temat Księgi Jonasza.

Wstęp
Bardzo interesującym i wręcz prowokacyjnym pismem Starego Testamentu jest niewielka Księga Jonasza. Jakkolwiek należy ona do zbioru ksiąg prorockich w ramach tzw. Dwunastu Proroków Mniejszych, to jednak z przepowiadaniem i stylem tych ksiąg niewiele ma wspólnego. Należy ją raczej zaliczyć do ksiąg dydaktycznych, celem jej bowiem jest przekazanie pewnych prawd o treści wybitnie pouczającej, a wartki przebieg akcji sprawia, że czyta się ją jak porywające opowiadanie.


poniedziałek, 6 stycznia 2014

List do Filipian (II)

Struktura listu
Wątpliwości co do Pawłowego autorstwa budzi zwrot w 1,1b: syn episkopois, „wraz z biskupami”, co interpretuje się jako późniejszą interpolację ze względu na “urząd biskupa”. Być może we wspólnotach hellenistycznych wyróżniano biskupów i diakonów, a we wspólnotach judaistycznych - apostołów i prezbiterów.